Spacerowaliście ze swoimi dziećmi w tym tygodniu? Bo podczas spaceru można spokojnie stanąć, poprosić, żeby dzieci zamknęły oczy i spytać: „Ile psów było na podwórku, które przed chwilą minęliśmy…?“ Jeśli w tym tygodniu jeszcze się nie bawiliście w szukanie Pani Matematyki to wszystko przed Wami (zabawa nr 1). Natomiast w domu leży zeszyt z narysowaną Panią Matematyką i czas go wykorzystać.

ZABAWA nr 4

czyli JAK WYKORZYSTAĆ ZESZYT – SZLACZKI REACTIVATION

Czyli…
…wystarczy, że w wolnej chwili narysujecie dzieciom szlaczki w zeszycie. Kilka wystarczy. Zaczynamy szlaczek, rysujemy 3 centymetry, można zostawić linijkę odstępu, a resztę dorysuje dziecko. I już. Rodzajów szlaczków jest bardzo dużo. Jeśli akurat nie macie pomysłów, to zainspirujcie się cyframi, które mogą być ozdobione w różnoraki sposób lub po prostu pooglądajcie te z wyszukiwarki. Każdą z przedstawionych tu zabaw wykonujcie z indywidualnym podejściem do swojego dziecka. Obserwujcie, czy Wasze dziecko lubi je rysować, które bardziej, a które mniej, jakie kształty sprawiają mu wyzwanie, a które przynoszą radość z łatwości wykonania. Dobierajcie je tak, by rysowanie ich sprawiało dzieciom radość i stopniowo podnoście poprzeczkę.

Szlaczki mogą pojawiać się w zeszycie regularnie, co kilka stron albo i na każdej. Zależy od Was i od dzieci. Łatwe zadania przynoszą dzieciom satysfakcję i należy dać im na to szansę.

Kiedy już wykonaliście swoją część zadania to zaparzcie dzbanek dobrej herbaty, weżcie dwa kubki, zróbcie miejsce na stole i siądźcie razem z dzieckiem. Każdy będzie robił swoje rzeczy, ale przy jednym stole.

Kolejna zabawa do zeszytu. Narysujcie kreskę wzdłuż kartki i po jednej stronie, po kratkach, narysujcie jakiś wzór, obrazek, kształt. Teraz poproście dziecko, żeby po drugiej stronie narysowało… lustrzane odbicie :)

Możecie poszaleć i raz prosić, żeby rysowało prawą ręką, a raz lewą. Dzięki temu ćwiczeniu dziecko kształtuje poczucie symetrii, co przyda się później nie tylko przy okazji geometrii.

Zresztą, jest to wspaniałe ćwiczenie dla rozwoju mózgowego.

Możecie też narysować kropki i poprosić, by dziecko je ze sobą połączyło jak najprostszymi liniami – bez linijki, oczywiście. To ćwiczenie studentów architektury, które wykonują na dużych brystolach, żeby ćwiczyć sprawność rysowania. Waszym dzieciom też się to przyda, chociażby przy nauce pisania.

Trudniejszym zadaniem może być narysowanie okręgu bez użycia cyrkla. Należy zachęcać, by okręgi były jak najbardziej okrągłe, o różnych średnicach. Na początek na kartce w kratkę, a później na czystym papierze.

Okręgi mogą się w sobie zawierać. Na końcu można je policzyć, a sumę okręgów wpisać na samym ich środku.

Możecie dodawać w zeszytach każdą zabawę, która przyniesie radość i rozwój Waszym dzieciom. Na przykład liczenie i sumowanie mrówek, bo akurat wpadła Wam w ręce pieczątka „mrówkowa“… :)

KORZYŚCI

Rozwój koordynacji ruchowej i motoryki małej, wzmocnienie poprawnego rozwoju koordynacji ruchowej, usprawnienie sieci nerwowych funkcjonujących na kanale „oko – ręka” oraz wsparcie poprawnego procesu lateralizacji – zwłaszcza, jeśli używamy obu rąk naprzemiennie (możemy rysować z dzieckiem naprzemiennie, jeśli nie ma ono zaburzeń w tym zakresie i nie posiada specjalnych zaleceń terapeutycznych).

Niby nic, niby zwykłe szlaczki i rysowanie, a tyle korzyści. :) Pewnie dlatego kiedyś szlaczki towarzyszyły uczniom przez wszystkie trzy klasy szkoły podstawowej.

NOTA BENE

Miejcie odwagę dawać swoim dzieciom zadania, które są – Waszym zdaniem – banalnie proste. Dzieci mają teraz naprawdę dużo wyzwań, a jeśli pozwolimy im czasem na zrobienie czegoś bardzo, bardzo dla nich łatwego, to odczują z tego powodu radość. Jeśli radości płynącej z zadania będzie wystarczająco dużo, by wzmocnić ich poczucie pewności siebie, wtedy zapragną zrobić następny krok i zmierzyć się z zadaniami nieco trudniejszymi. Ponadto, pamiętajcie, żeby dzieci zachęcać do ładnego pisania, a nie zmuszać, bo możecie uzyskać odwrotny efekt. Dodam jeszcze, że rysowanie szlaczków to bezpośrednie wsparcie nie tylko dla pisania zgrabnych cyferek, ale rówież liter. Wasze dzieci w przyszłości będą wykonywać różne zawody i w każdym z tych zawodów są zobowiązane pisać wyraźnie – nawet przy założeniu, że kiedyś będziemy pisać tylko na komputerze. Jeśli takie czasy przyjdą to eleganckie pismo odręczne będzie charakteryzowało tylko elitę. Więc w której grupie społecznej widzicie swoje dziecko?