Kiedy na zajęciach przychodzi moment zabawy drewnianą mozaiką rozmiaru XXL to nie wiem, kto się bardziej cieszy – dzieci czy ja.:) Podejrzewam, że możliwości wykorzystania jej i płynących z tego korzyści jest tyle, co kolorowych elementów, czyli 250. Dziś przyjemną zabawkę przekształcimy w bardzo przyjemną zabawkę matematyczną. :)

MOZAIKA XXL - Epideixis

czyli kochamy polskie zabawki

Zaczynając od samego wykonania mozaiki uczciwie napiszę, że drewniane pudełko jest w stanie wytrzymać bardzo wiele (gdyby dzieci miały sprawdzać wytrzymałość np. sprzętu AGD to nasze odkurzacze musiałyby być z grafenu). Tak samo z zawartością – elementy są na tyle duże, że jeśli upadną to łatwo je znaleźć i po wielu zabawach kolor wciąż pozostaje ten sam. Podobnie z kartami załączonymi do pudełka, o których za chwilę – elegancko zajmują dno pudełka, a że są pokryte folią to nie ustępują wytrzymałością reszcie elementów.

Teraz zróbcie sobie dużo wolnego miejsca na stole lub podłodze. :) Jak już wspomniałam, mozaikę można zastosować na wiele sposobów, oprócz tych oczywistych, zaproponowanych przez producenta.

 1. Szlaczki. Tak, znowu piszę o szlaczkach, ponieważ mozaika aż się prosi, żeby tak ją wykorzystać. „Kacperku, masz pomysł na jakiś ciekawy szlaczek, który można ułożyć z mozaiki?“
 2. Tworzenie obrazków z zamkniętymi oczami. To jest dopiero wyzwanie. Zawiązuje dzieciom opaski na oczach i mają za zadanie ułożyć np: autoportret, domek, kwiat, kolejny szlaczek. W układania z zawiązanymi oczami chodzi o to, by dzieci skupiły się na kształtach, które czują rękoma. Każdy kształt w tej mozaice ma swój dopasowany kolor. Kwadrat jest pomarańczowy, trójkąt zielony, trapez czerwony itd. Dzieci mają więc doskonałą okazję ćwiczyć szeroko pojętą wyobraźnię i jej przeniesienie na rzeczywistość. Poza tym, zabawy z zamkiętymi oczami budzą więcej emocji.
 3. Osie symetrii. Niezależnie, w której klasie jest dziecko, można mu łatwo wyjaśnić czym jest oś symetrii za pomocą… lustra. Kładziemy lustro na stole i prosimy, żeby ułożyło na lustrze jakąś budowlę. Dobrze, jeśli budowla jest w pozycji pionowej, stojącej. Wyjaśniamy wtedy dziecku, że oś symetrii to linia (prosta), która dzieli coś na dwie jednakowe części. Kontynuując zabawę z osiami symetrii, weźcie zeszyt i narysujcie w nim kreskę, a po jednej stronie kształty (najlepiej rysowane po liniach w zeszycie).
 4. Kto chce zagłębić się w zabawę osiami może powiedzieć dziecku, że „osi symetrii może być więcej niż jedna“ i ułożyć z dzieckiem wzór, których tych osi będzie miał kilka. Elementy mozaiki XXL dają taką możliwość.
 5. W przytoczonym powyżej artykule o szlaczkach pisałam o lateralizacji – wyciągnijcie z pudełka karty z wzorami, pozwólcie dziecku sobie jakąś wybrać, obróćcie ją na stronę bez kolorów (z obu stron jest ten sam wzór, ale po jednej jest kolorowy, zgodnie z kolorami klocków, a z drugiej są tylko kształty, żeby utrudnić dziecku zadanie) i poproście, żeby prawą rękę (o ile prawa ręka jest prowadzącą u Waszego dziecka) schowało za plecami. „Krzysiu, spróbuj ułożyć ten wzorek tylko lewą ręką, proszę.“
 6. Elementy mozaiki można poukładać w zbiory, co jest bardzo przydatnym ćwiczeniem. Dalej, elementy zbiorów dzieci mogą policzyć, po uprzednim ułożeniu ich w wysoką wieżę.
 7. „Teraz ty wymyśl jakąś zabawę, Amelko.“ Dajcie dzieciom się poprowadzić, niech same też coś wymyślą. Oczywiście, poddajcie się ich pomysłom, skoro one poddały się wcześniej Waszym.
 8. Mozaika nadaje się do zabawy przy większej ilości dzieci. Przy 6 dzieci dla każdego starczy elementów, a jak zabraknie dwóch trójkątów do realizacji swojej wizji to trzeba się z kimś umiejętnie dogadać, co jest „efektem ubocznym“ zabaw matematycznych :) Także nie bójcie się najazdu dzieci sąsiadów, tylko spokojnie ustalcie warunki zabawy i wyjmijcie mozaikę na stół.

KORZYŚCI

W tym miejscu trzeba wymienić wszystkie korzyści płynące ze szlaczków, ćwiczeń z osią symetrii, łączenia kropek, wymienić zalety podane przez producenta i dorzucić jeszcze kilka innych.

Lista ogólnych korzyści płynących z zabawy Mozaiką XXL:

 • praca z wyobraźnią przestrzenną,
 • poznanie osi symetrii,
 • rozwijanie umiejętności manualnych,
 • rozwijanie twórczego myślenie,
 • rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej,
 • wykrywanie różnic i podobieństw,
 • rozwijanie zdolności analitycznego myślenia,
 • ćwiczenie koncentracji uwagi i skupienia,
 • ćwiczenie spostrzegawczości,
 • ćwiczenie wytrwałości i dyscypliny,
 • usprawnienie motoryki małej,
 • wzmocnienie poprawnego rozwoju koordynacji ruchowej,
 • usprawnienie sieci nerwowych funkcjonujących na kanale „oko – ręka”,
 • wsparcie poprawnego procesu lateralizacji – zwłaszcza, jeśli używamy obu rąk naprzemiennie (możemy rysować z dzieckiem naprzemiennie, jeśli nie ma ono zaburzeń w tym zakresie i nie posiada specjalnych zaleceń terapeutycznych).

NOTA BENE

Dajcie dzieciom czas na zabawę mozaiką. Jeśli macie jakieś plany to uprzedźcie dziecko, że ma czas do 16.00, potem trzeba iść do Babci. Jeśli nie umie posługiwać się jeszcze zegarkiem to powiedzcie: „Widzisz tę dłuższą wskazówkę? Kiedy przejdzie drogę od 7 do 12 to minie 20 minut i będzie 16.00. Do 16.00 masz czas na zabawę mozaiką.“ To naprawdę zajmująca zabawa, pozwólcie dzieciom się nią nacieszyć.