Korale matematyczne to kolejne proste narzędzie, które wesprze Wasze dzieci w matematycznych podbojach. Na rynku jest duża oferta korali, niektóre są nawet drewniane. Jednak korale wykonane samodzielnie, i to jeszcze z Mamą i Tatą, w oczach dziecka zyskają na wartości kilkukrotnie. Będą więc lepiej służyć.

KORALE MATEMATYCZNE

czyli matematyczne rękodzieła

Korali używa się głównie na etapie przedszkola i klasy I szkoły podstawowej, ponieważ pomagają dzieciom zobaczyć i poczuć cyfry i liczby, których mgliste pojęcie dopiero się u nich kształtuje. Poznając cyfry Wasze dziecko uczy się nowego języka. Korale matematyczne są więc jak matematyczny alfabet na sznurku. Korale zazwyczaj składają się ze 100 koralików, żeby dziecko miało możliwość dodawać i odejmować w zakresie 100. Na sznurku, na który nanizane są korale jest sporo pustego miejsca, aby była możliwość przesuwania korali. Chcę wykonać działania 15 + 5. Na jeden koniec sznurka przesuwam sobie 15 koralików. Teraz dosuwam jeszcze 5 i mogę policzyć, ile jest ich razem. Wyszło 20. Teraz od 20 mam odjąć 10. Odsuwam 10 koralików… i wiem, jakie jest rozwiązanie.

Korale matematyczne można zrobić przynajmniej na 3 sposoby:

  1. Używając jednego koloru na wszystkie 100 korali.
  2. Używając dwóch rodzajów/kolorów koralików, aby ułożyć je dziesiątkami. 10 korali niebieskich, potem 10 korali czerwonych i znowu 10 niebieskich.
  3. Używająć dwóch rodzajów korali, przy zaznaczeniu, że tylko co dziesiąty jest innego koloru, aby oddzielić od siebie dziesiątki, tak jak w sposobie nr 2.

Jakie materiały? Korale można zrobić z wielu rzeczy. Przy wykonaniu korali matematycznych pamiętajmy jednak o tym, że:

  • koraliki muszą się swobodnie przesuwać w górę i w dół,
  • nitka może być za cienka, więc lepiej by był to sznurek, włóczka itp.,
  • każdy koralik będzie wielokrotnie dotykany, więc musi być w miarę wytrzymały i odporny na zabrudzenia.

Będzie miło, jeśli dotykanie korali będzie sprawiało dziecku radość. Mogą być więc z filcu, tak jak te:

jak-zrobic-korale-z-filcu

Z kamieni (te na zdjęciu są tylko ozdobą, musiałyby mieć kawałek wolnego sznurka i być w odpowiedniej ilości)

https://pl.pinterest.com/pin/559572322441606704/

https://pl.pinterest.com/pin/292382200782462304/

Można też przerobić nienoszone korale. Może babcia lub ciocia będą chciały oddać swój bursztynowy naszyjnik? Z lekko oszlifowanych bursztynów wykonuje się naszyjniki dla ząbkujących dzieci, aby mogła sobie taki naszyjnik gryźć. Dzieci bardzo lubią naturalne kamienie, a w sklepach internetowych lub na targach kamieni można kupić całe sznury różnorodnych kamyczków i kamieni. Naprawdę, jest w czym wybierać :)

Można zaryzykować zrobieniem korali matematycznych z jarzębiny, choć ich trwałość może nie być najlepsza. A szkoda, bo piękne i naturalne. Mamy jeszcze do wyboru kasztany, choć te akurat mogą być za ciężkie.

http://dzieciakiwdomu.pl/2014/07/korale-z-jarzebiny.html

Jakie pomysły na wykonanie korali matematycznych macie Wy i Wasze dzieci? Pomysły i zdjęcia można dodawać pod wpisem.

KORZYŚCI

Takie korale matematyczne mogą być ozdobą dla dziewczynek, na szyję lub jako branzoletka lub długiego breloczka dla chłopców. Osobiście bardzo lubię, kiedy rzeczy użyteczne są przy okazji ładne, może Waszym dzieciom takie rozwiązanie rówież przypadnie do gustu.

NOTA BENE

Pewnie wysyłacie swoje dzieci do zaprzyjaźnionych sąsiadów czy koleżanek i kolegów z klasy, a w zamian następnym razem cała gromada dzieci jest u Was w domu. Znam rodziny, które wzajemnie odbierają dzieci ze szkoły i spędzają z nimi popołudnia. Możecie tak zrobić z niektórymi zabawami i rzeczami do wykonania. W tym tygodniu dzieci Wasze i Waszych znajomych robią u Was korale matematyczne, a w przyszłym tygodniu oni robią z nimi zegary z klocków domino. Taka edukacyjna synergia. :) (o zegarach i kształtowaniu pojęcia czasu będziemy mówić w następnym wpisie)