Może zrobicie dzisiaj ciasto? Oto szybki przepis na klasyczną tartę z jabłkami oraz powtórkę wiadomości matematycznych w jednym :)

TARTA Z JABŁKAMI,

czyli matematyczny PRZEPIS na tarte tatin

Spytajcie dzieci, czy chcą upiec z Wami ciasto i pokażcie im przepis – niech przeczytają go samodzielnie. Ustalcie, czy macie w domu wszystkie składniki. Jeśli nie to fantastycznie – bo trzeba iść do sklepu i zapłacić policzonymi pieniędzmi (tak jak ćwiczyliśmy to podczas zakupów szkolnych). „Marcinku, zrób listę rzeczy, które potrzebujesz kupić w sklepie. Jak myślisz, ile pieniążków powinieneś wziąć ze sobą, żeby Ci starczyło? Oszacuj, proszę.“ Po udanych zakupach spytajcie, ile kosztowały składniki na ciasto. To cenna umiejętność, by umieć określić materialną wartość tego, co się je.

Gdy zbierzecie już wszystkie skladniki, wyjmijcie je i wspólnie omówcie. „To jest kilogram mąki – weź ją do ręki i poczuj, ile to kilogram.“ Niech dzieci potrzymają w dłoni kilogram mąki, kostkę masła, szklankę cukru… Jeśli macie wagę kuchenną to możecie dokładnie określić wagę każdego trzymanego w rękach produktu. „Kasiu, do jednej ręki weź 1 kg mąki, a do drugiej kostkę masła. Co jest cięższe? Ile waży masło?“ Zadawajcie takie pytania, dopóki dziecko będzie przejawiało tym zainteresowanie.

Kruche ciasto:

 • 200 g mąki
 • 110 g masła
 • 1 jajko
 • 5 łyżek cukru (1 łyżka to 15 gr)

Farsz:

 • 6 jabłek
 • 5 łyżek cukru
 • 40 g masła

[wykorzystajcie okazję i nauczcię dzieci kluczowej odmiany: gramÓW, gramÓW :D]

Ciasto wyrobić i schłodzić. W tym czasie obrać jabłka i pokroić w ćwiartki. Na gorącą patelnię wsypać cukier i poczekać, aż zmieni kolor na jasnobrązowy, wtedy dodać masło. Cały czas mieszać. Do ciepłego karmelu wrzucić ćwiartki jabłek i obtaczać w karmelu od 10 do 15 minut, aż trochę zmiękną i całe pokryją się karmelem. Tartownicę wykładamy papierem i przekładamy na nią jabłka. Następnie rozwałkowujemy schłodzone ciasto, przykrywamy nim jabłka (dokładnie zawijamy brzegi) i nakłuwamy widelcem.

Podczas pieczenia warto spytać: „Ćwiartki jabłek… Wojtuś, ćwiartka to jaka część całości?“ Miejcie odwagę pytać o ułamki nawet pierwszoklasistów. Może nie zapamiętają od razu, ale będzie to wspaniały wstęp. I wcale nie jest to za trudny temat – o ułamkach będę pisać za jakiś czas.


Tartę pieczemy 40 minut – pierwszych 20 minut pieczemy w 200 stopniach, drugie 20 minut w 160 stopniach. Po pieczeniu na wierzchu ciasta kładziemy talerz i obracamy tartę.


„… Anielko, zobacz, właśnie obróciliśmy tartę o 180 stopni.“ :)

„Stasiu, Marzenko, ciasto powinno się piec w piekarniku 40 minut. Teraz jest godzina 12.00. O której skończymy piec ciasto?“ „Pierwszą połowę wyznaczonego czasu będziemy piekli ciasto w 200 stopniach Celsjusza, drugą połowę w 160 stopniach Celsjusza. Jeśli ciasto ma się łącznie piec 40 minut, to po ilu minutach musimy zmienić temperaturę? A obniżymy ją czy zmniejszymy? O ile stopni?“

Życzę Wam, by Wasze dzieci spytały, czym są stopnie Celsjusza i co to znaczy obrócić coś o 180 stopni. Możecie im to wtedy wyjaśnić lub zaproponować, by same poszukały odpowiedzi – w książkach lub w internecie (to w końcu najważniejsze zadanie interentu – dostarczać informacje). Może się rozpędzą i doczytają nawet, kim był Anders Celsjusz :D Na końcu załączam cały, nie przerywany uwagami przepis oraz miary, które mogą się Wam przydać podczas gotowania z dziećmi.

KORZYŚCI

Pyszna tarta dla całej rodziny :) Ponadto utrwaliliście z dziećmi wiedzę dotyczącą przynajmniej 5 tematów szkolnych! Dodatkowo usprawnialiście z dziećmi motorykę małą podczas obierania jabłek. Dodam, że to jedna z czynności, gdzie aktywizują się obie dłonie (dziecko wcale nie spotyka tych czynności tak dużo, jak powinno). Przeprowadziliście też proces usuwania wody z cukru, czyli karmelizację. Na końcu Wasze dzieci miały okazję samodzielnie poszukać odpowiedzi na zadane pytania. Kuchnia jest naprawdę doskonałym miejscem na naukę.

NOTA BENE

Jeśli uda Wam się "przemycić" tylko jeden temat matematyczny podczas gotowania - to też bardzo dobrze. W ten „matematyczny“ sposób możemy przeprowadzić KAŻDY kulinarny przepis. Ba, może zechcecie ustalić jeden dzień w tygodniu, w którym to Wasze dzieci będą gotować obiad? Sprzątanie kuchni po takim gotowaniu też może mieć związek z matematyką ;)


1 łyżeczka do herbaty = 4-5 g

1/4 łyżeczki do herbaty = ok. 1 g

1 szczypta = ok. 1/4 g

1 łyżeczka stołowa = 3 łyżeczki do herbaty

1 łyżka stołowa = 15 g

16 łyżek stołowych = 1 szklanka = 240 ml


Kruche ciasto:

 • 200 g mąki
 • 110 g masła
 • 1 jajko
 • 5 łyżek cukru (1 łyżka to 15 gr)

Farsz:

 • 6 jabłek
 • 5 łyżek cukru
 • 40 g masła

Ciasto wyrobić i schłodzić. W tym czasie obrać jabłka i pokroić w ćwiartki. Na gorącą patelnię wsypać cukier i poczekać, aż zmieni kolor na jasnobrązowy, wtedy dodać masło. Cały czas mieszać. Do ciepłego karmelu wrzucić ćwiartki jabłek i obtaczać w karmelu od 10 do 15 minut, aż trochę zmiękną i całe będą w karmelu. Tartownicę wykładamy papierem i przekładamy na nią jabłka. Następnie rozwałkowujemy schłodzone ciasto, przykrywamy nim jabłka (dokładnie zawijamy brzegi) i nakłuwamy widelcem. Pieczemy 40 minut – pierwszych 20 minut pieczemy w 200 stopniach, drugie 20 minut pieczemy w 160 stopniach. Po pieczeniu położcie na wierzchu ciasta talerz i obróćcie tartę.