PIERWSZE KROKI


W pedagogice bardzo wiele zostało już powiedziane. Było mnóstwo wspaniałych pedagogów, w tym polskiego pochodzenia, którzy obserwowali i wnioskowali z zachowania dziecka. Jeśli więc chodzi o ogólne teorie, to chyba nie można w tej dziedzinie już nic nowego odkryć. Można za to odkrywać kolejne zabawy i sposoby na zachęcenie dziecka do nauki. Blog powstał przede wszystkim dla rodziców dzieci w klasach I-III. Dla Was, Drodzy Rodzice, żebyście potrafili wykorzystać codzienność do uczenia swoich dzieci matematyki. Abyście umieli sprawić, żeby Wasze dzieci matematykę kochały!

KIM JESTEM


Izabela Kowalik – od kilku lat prowadzę dodatkowe zajęcia matematyczne w klasach I-III, czyli jestem „Panią Matematyką“, jak mówią o mnie dzieci. :) Moja praca często polega na „odczarowywaniu matematyki“, choć nie tylko, bo bardzo wiele dzieci matematykę lubi i jest utalentowanych w tym obszarze. Wtedy „czarujemy“ na wyższym poziomie, aby matematyka wciąż była interesująca i piękne.

Posiadam wykształcenie z zakresu kształcenia zintegrowanego i edukacji wczesnoszkolnej, terapii pedagogicznej, arteterapii i naturoterapii. W pracy z dziećmi biorę przykład z 3 osób: Mamy, Babci i Janusza Korczaka. Moja Babcia i Mama były nauczycielkami i dyrektorkami szkół. Obie zostały odznaczone za swoją pracę medalami Komisji Edukacji Narodowej. Jeśli zaś chodzi o moją miłość i szacunek do matematyki to dziękuję Wujkowi Arturowi, który był wykładowcą na Politechnice Śląskiej, a który od dziecka uczył mnie, czym jest prawdziwa matematyka. Wychowanie w rodzinie wielopokoleniowo nauczycielskiej przynosi wiele korzyści. :)

Obecnie mieszkam we Wrocławiu. Prowadzę również warsztaty z Gimnastyki Słowiańskiej dla kobiet, co obok pracy z dziećmi jest moim drugim światłem w życiu.

PO CO TEN BLOG?


Kiedy potrzebujecie zrobić dobry obiad, a nie jesteście pewni, jak się do tego zabrać, szukacie przepisu kulinarnego. Na tym blogu jest podobnie. Znajdują się tu „przepisy“ na zabawy matematyczne z dziećmi, do przeprowadzenia w warunkach domowych - przy okazji tych czynności, które i tak robicie.

Znajdziecie tu zabawy, które wspierają rozwój matematyczny u dzieci w klasach I-III szkoły podstawowej. Jeśli macie ochotę, można je też wykorzystać w pracy z dziećmi młodszymi i starszymi.

Kilka porad dotyczących korzystania z bloga:

  • Dopasuj zabawę do dziecka, nie odwrotnie. To Wy, nie nauczyciele, macie czas i możliwość podejścia do swojego dziecka indywidualnie. Wyczujcie potrzeby swojego dziecka w danym dniu i w danym okresie jego życia – jedne dzieci rozwijają się szybciej, inne wolniej, ale każde tempo trzeba uszanować.
  • Pochwały. "Pochwały mają wpływ na wszystko". To zdanie powinno wisieć na honorowym miejscu w domu, najlepiej na lodówce :)
  • Wolność podejmowania decyzji. Pozwalajcie swoim dzieciom podejmować decyzje. Zachęcajcie, nie zmuszajcie.
  • Cierpliwość. Bądźcie cierpliwi przy wykonywaniu wspólnych zadań lub podczas rozmów.
  • Słowność. Bądźcie słowni i nie spóźniajcie się na umówioną z dzieckiem godzinę, a jeśli zdarzy się Wam błąd lub śpóźnienie, uczciwie się przyznajcie i przeproście. Dotrzymujcie słowa, zawsze. W drobnych sprawach i w dużych sprawach. Konsekwencja to jedna z najpotężniejszych sił wychowawczych.
  • Równość. Kiedy rozmawiacie z dzieckiem, starajcie się trzymać twarz na wysokości jego twarzy. Jeśli w procesie wychowawaczym potrzebujecie korzystać z przewagi wynikającej z Waszego wzrostu to znaczy, że coś robicie źle.
Ja nie mogę nauczyć nikogo niczego. Ja tylko mogę sprawić aby inni zaczęli myśleć.

~S o k r a t e s